HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu Meslektaşının Yanında

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu üyesi meslektaşlarımız Av. Cansu Koç Hilalay ve Stj.Av.Mert Hilalay’a trafikte seyir halindeyken saldıran Ş.Y. mala zarar verme, silahla tehdit, yağmaya teşebbüs ve hakaret suçlarından ceza aldı.

14:44 . 01 Şubat 2017

İzmir Barosu üyesi meslektaşlarımız Av. Cansu Koç Hilalay ve Stj.Av. Mert Hilalay’a trafikte seyir halindeyken saldıran ve yaralamaya teşebbüs eden Ş.Y. hakkında açılan dava sonuçlandı. Dava sonucunda saldırgan Ş.Y. mala zarar verme, silahla tehdit, yağmaya teşebbüs ve hakaret suçlarından ceza aldı.

 

Eylül ayından gerçekleşen olayda Av. Cansu Koç Hilalay ve Av. Mert Hilalay trafikte seyir halindeyken çıkan bir tartışmada Ş.Y. tarafından saldırıya uğramışlardı. İzmir Barosu’nun da müdahil olduğu olayda Ş.Y. hakkında İzmir 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davanın 31 Ocak 2017 günü görülen karar duruşmasına Baro Başkanımız Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Ertem Durlu, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gonca Arkoç ve Avukat Hakları Merkezi’nde gönüllü olarak çalışan meslektaşlarımız katıldılar. 

 

Duruşma sonrası bir açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan şunları söyledi: “Mağdur meslektaşlarımızın Baro Başkanlığımıza konuyla ilgili başvurusu üzerine yargılamanın 31.01.2017 tarihli duruşmasında; İzmir Barosu olarak 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 76 ve 95/4 madde hükümleri uyarınca, baroların mesleği ve meslek mensuplarını koruma görevine istinaden, meslektaşlarımız yanında müdahil olarak davaya katılma talebinde bulunduk. Davaya katılma talebimiz kabul edilmiş olup, yargılama sonunda; sanığın; meslektaşımız Av. Mert Hilalay'a yönelik  "Mala zarar verme, silahla tehdit, yağmaya teşebbüs" suçlarından, meslektaşımız Av. Cansu Koç Hilalay'a yönelik "hakaret" suçundan cezalandırılmasına karar verilmiştir. İzmir Barosu olarak son dönemde meslektaşlarımıza yönelik giderek artan şiddet vakalarının tümünü Avukat Hakları Merkezimizde bulunan gönüllü meslektaşlarımız aracılığıyla takip ediyor ve saldırganların cezalandırılması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Avukatlara yönelik bu saldırıları bireysel olarak ele almamak gerekiyor. Son dönemde savunmayı sindirmeye yönelik sistemli bir saldırı var. Bu saldırılar ne yazık ki toplumda da karşılık buluyor " dedi.