HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Sevr'den Lozan'a, Lozan'dan Onurlu Yalnızlığa

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Sevr anlaşmasını yırtıp atan yedi düvele ve emperyalistlere karşı savaşan, ülkenin ve Türk milletinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sağlayan, kapitülasyonları kaldıran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz.

12:00 . 30 Eylül 2016

Çanakkale ve Kut’ül Amare savaşları dışında son iki yüz elli yıl hep kaybeden ve bu nedenle büyük toprak vererek vatanı küçülten Osmanlı dönemi tarafımıza zorla dikte ettirilen Sevr ile sonuçlanmıştır.

 

Büyük Önder Atatürk’ün deyimiyle düveli muazzamaya karşı ölüm kalım savaşı veren milletimiz emperyalist devletlerce işgal edilmiş bulunan Anadolu topraklarından Türklerin Orta Asya’ya geri gönderilme planlarını bozmuş ve Ege’den Yunanlıları, Akdeniz’den İtalyanları, Suriye ve Adana’dan Fransızları, Irak ve Antep’ten İngilizleri çıkartarak Misak-ı Milli sınırlarını ilan etmiş ve Lozan’da daha önceki 1. Dünya Savaşı’nı bitiren anlaşmaları zorla kabul ettiren ülkelere karşı uzun bir müzakere dönemi sonucu karşımızda olan bütün emperyalist devletlere rağmen tek başımıza onurlu bir duruş ile önerilerimizi kabul ettirerek eşitler arası bir anlaşma yapılmıştır.

 

Lozan’dan sonraki Cumhuriyet’in ilk yıllarında Balkan ve Sadabat Paktları yapılarak Avrupa’da Almanya’ya kadar olan bir bölge ile Asya’da ise Afganistan’a kadar olan bir bölgede dostluk ve barış ortamı yaratılmış, Türkiye’nin hareket alanı bu sınırlara dayanmıştır. Daha sonra kurulan ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na dönüştürülecek olan Cemiyet-i Akvam Organizasyonu’na ülkemiz bizzat davet edilerek üye durumuna gelmiş ve böylece dünya ülkeleri arasında eşit ve onurlu yerini almıştır.

Lozan, Türklerin imha planı olarak bilinen Sevr Antlaşması’nı geçersiz kılan,

 

Türklerin bu topraklarda ebediyete kadar yaşayacağını,

 

ve Anadolu’nun tapusunun Türk milletine ait olduğunu “zorla” kabul ettiren siyasî bir belgedir.

 

Bu belge ile kurulmuş olan tam bağımsız Türkiye’nin, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan dayanak noktaları, felsefesi ve ruhu vardır.  

 

Lozan Türkiye Cumhuriyetinin tapu senedidir.

 

Lozan bugün dahi emperyalistlerin büyük Ortadoğu projesi ile yok etmeye çalıştıkları bir belgedir.

 

Sevr anlaşmasını yırtıp atan yedi düvele ve emperyalistlere karşı savaşan, ülkenin ve Türk milletinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sağlayan, kapitülasyonları kaldıran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz.