HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Üç Fidan İzmir’de Anıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

11:38 . 09 Mayıs 2024

68 kuşağı gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 52. yılında İzmir’de anıldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan anmada, Gündoğdu Meydanı’nda denize papatya bırakıldı.
 
 
İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz’ın da katıldığı anmada basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Nihat Filiz okudu.
 
 
Devlet Eliyle İşlenen Siyasi Cinayetler
 
 
6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından idam edilerek emperyalizme ve faşizme karşı mücadele eden öğrenci gençliğe, işçi ve emekçilere, ezilen halklara gözdağı verilmek istendiğini ifade eden Nihat Filiz, “Bu idamlar, devlet eliyle işlenen siyasi cinayetlerdir. Sinan Cemgil ve arkadaşları Nurhak'ta, Mahir Çayan ve arkadaşları Kızıldere'de, İbrahim Kaypakkaya işkencede, Deniz Gezmiş ve arkadaşları Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde öldürülmüş; bir dönemin devrimci gençlik önderleri fiziken ortadan kaldırılarak mücadele ettikleri değerler yok edilmek istenmiştir” dedi.
 
 
Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye
 
 
Türkiye’de ve birçok ülkede idam cezalarının uygulanmaması için aydınlar, sendikalar, siyasi partiler, insan hakları örgütlerinin kampanyalar yürütmesine karşın Üç Fidan’ın Meclis'te 273 kabul oyuyla idam cezalarının kabul edildiğini hatırlatan Filiz, şunları söyledi:
 
 
“Adlarına şiirler yazılan,  türküler,  ağıtlar yakılan üç devrimci gencin idam edilmesi için el kaldıranlar, halk düşmanları olarak tarihteki yerlerini almışlardır. Deniz Gezmiş'in, Hüseyin İnan'ın, Yusuf Aslan'ın, 6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı Ankara Ulucanlar Cezaevi avlusunda, idam sehpasında tereddüt göstermeden ölüme yürürken haykırdıkları son sözleri, ‘Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye, Yaşasın İşçiler, Köylüler, Yaşasın Devrimciler! Kahrolsun Faşizm, Kahrolsun emperyalizm’ olmuş,  bu sözler, ulaştığı yüreklerde yankılanarak, kuşaklar boyunca aktarılarak bugüne taşınmıştır.
 
 
Üç fidanın ışığı,  bugün de yolumuzu aydınlatıyor, sömürüye, baskıya, faşizme ve her türlü gericiliğe karşı demokrasi, eşitlik, özgürlük taleplerinde Deniz'lerin mücadelesi ilham vermeye devam ediyor. Yaşasın Türkiye halklarının özgürlük ve demokrasi mücadelesi! Yaşasın tam bağımsız Türkiye!"
 
 
Açıklamanın ardından Gündoğdu Meydanı’na yürüyen grup, denize papatya bıraktı.