HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne Uyun !

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:18 . 13 Ocak 2020

22 Haziran 2019 günü gerçekleşen 7. İzmir Onur Yürüyüşü’nün İzmir Valiliği tarafından yasaklanmasının üzerine yapılan basın açıklamasının ardından ifadeleri alınan 3 çocuğa 2911 Sayılı Kanun’a muhalefetten dava açılmıştır. Davanın ilk duruşması 14 Ocak 2020 günü saat 11.40’ta İzmir Adliyesi’nde görülecektir.

 

Ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinde barışçıl olarak gerçekleşen, LGBTİ+’ların hak taleplerini kolektif biçimde ifade ettikleri onur yürüyüşlerinin genel geçer gerekçeler öne sürülerek yasaklanması toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlalidir.

 

Yürüyüş günü İzmir Barosu adına gözlemci olan meslektaşlarımızın tespitlerine göre, yasak kararını protesto etmek için toplanan grup dağıldıktan sonra orantısız bir şekilde polis müdahalesi gerçekleşmiştir. Öyle ki, toplanan grupla hiç ilgisi bulunmayan kişiler dahi gözaltına alınmıştır. Ayrıca Çocuk Koruma Kanuna aykırı olarak, yakalama işlemi uygulanan çocuklar kolluğun çocuk birimi olmasına rağmen bir süre yetişkinlerle aynı kolluk biriminde tutulmuştur.

 

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme dahil olmak üzere pek çok insan hakları belgesinde örgütlenme özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı garanti altına alınmıştır. Çocukların barışçıl ortamlarda ayrımcılık türlerine ve insan haklarına ilişkin görüşlerini özgürce ifade etmeleri, katılım hakkının gereğidir. Kanun uygulayıcıların görevi sözü edilen hakların kullanılmasını sağlamak iken, mevcut olayda ne yazık ki hakların kullanılmasının önüne geçilmiştir.

 

Çocuk hak ve özgürlüklerinin çocuğun üstün yararı ilkesi çerçevesinde değerlendirildiği, evrensel değerlere yaraşır bir sistem için mücadele edeceğimizi bildirir; çocuklar üzerindeki mesnetsiz iddiaların sona erdirilmesini dileriz.