HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Emperyalizm-Ortadoğu ve Ulusal Egemenlik Konferansı Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu Atatürk Araştırma Merkezi tarafından Prof.Dr. Ergun Aybars’ın katılımıyla “Emperyalizm-Ortadoğu ve Ulusal Egemenlik” başlıklı bir konferans düzenlendi.

22:13 . 12 Mayıs 2018

İzmir Barosu Atatürk Araştırma Merkezi tarafından Prof.Dr. Ergun Aybars’ın katılımıyla “Emperyalizm-Ortadoğu ve Ulusal Egemenlik” başlıklı bir konferans düzenlendi. Ergun Aybars konuşmasında Atatürk’ün tüm dünyada tanındığını söyleyerek “Atatürksüz Türkiye olmaz. Atatürk’ün dünyada tanınması için bize ihtiyacı yok. Ama bizim insan gibi yaşayabilmemiz için Atatürk’e ihtiyacımız var” dedi.

 

ATATÜRK VE CUMHURİYETÇİLİĞE YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI HUKUK MÜCADELESİ VERİYORUZ

 

İzmir Barosu Atatürk Araştırma Merkezi 9 Mayıs 2018 günü “Emperyalizm-Ortadoğu ve Ulusal Egemenlik” başlıklı bir konferans düzenledi. Prof.Dr. Ergun Aybars’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkan Vekili Av. Mustafa Çetin, “bilgi güçtür” diyerek yola çıktıklarını ifade ederek bu bağlamda göreve geldiklerinde eksiklikleri tespit ederek o alanlarda çalışmalar yaptıklarını söyledi. İzmir Barosu gibi Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir baroda Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri Komisyonu’nun olmamasının düşünülemeyeceğini söyleyen Av. Mustafa Çetin, komisyon kurulur kurulmaz, görev alan avukat ve stajyer avukatların büyük bir fedakârlıkla çalışmaya başladıklarını ifade ederek “amacımız Atatürk, Atatürkçülük, Cumhuriyetçilik ile ilgili çalışmalar yapmak, bu değerlere yönelik saldırılara karşı hukuk mücadelesi vermektir” dedi. Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri Komisyonu’nun bir süre sonra Merkez’e dönüştüğünü söyleyen Mustafa Çetin, kısa süre önce de çok sayıda baronun temsilcilerinin katılımıyla Merkezin yeni hizmet birimini açtıklarını dile getirdi. Haziran ayında İzmir ve Bursa Baroları öncülüğünde diğer baroları da davet ederek Bursa’da bu alanda ortak bir sempozyum düzenleyeceklerini ifade eden Mustafa Çetin, sözlerini, “Biz Atatürk Araştırma Merkezlerini, komisyonlarını Türkiye’deki 79 baroda da görmek istiyoruz. Komisyon ya da merkezi olmayan barolara tek tek gitmek, onlara çalışmalarımızı anlatmak, komisyon kuruluşunda yardımcı olmak ve ortak çalışmalar yapmak en büyük dileğimiz” diyerek tamamladı.

 

İNSANCA YAŞAMAK İÇİN ATATÜRK’E İHTİYACIMIZ VAR

 

Konferansta konuşan Prof. Dr. Ergun Aybars, dünyanın her yerinden farklı ideoloji ve dini görüşlerden birçok insanın Atatürk’e ve O’nun fikirlerine hayran olduğunu ifade ederek “Atatürksüz Türkiye olmaz. Atatürk’ün dünyada tanınması için bize ihtiyacı yok. Ama bizim insan gibi yaşayabilmemiz için Atatürk’e ihtiyacımız var” dedi. 12 Eylül Anayasası’nın 61 Anayasası’nın getirmiş olduğu insan hakları ve evrensel hukuk değerlerini güçlü iktidar adına tasfiye ettiğini söyleyen Ergun Aybars, Atatürk’ün birçok yönetim sistemini incelediğini, başkanlık sistemine ilişkin görüşlerini açıklarken ise “mazlum ülkelerde başkanlık diktatörlüğe gider”  dediğini söyledi.