HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Baro Başkanımız Av. Aydın Özcan’a Cumhuriyet’e Kanat Gerenler Onur Ödülü

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Baro Başkanımız Av. Aydın Özcan Cumhuriyet’e Kanat Gerenler Onur Ödülü’nü aldı.

10:56 . 29 Ekim 2016

İzmir 68’liler Platformu, İzmir’i Sevenler Platformu ve Ege Kültür Platformu ile on üç dernek, bir vakıf ve bir sendika adına yapılan teklif ve kamuoyu araştırması sonucunda ödüle layık görülen İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan ödülünü 27 Ekim 2016 günü yapılan törenle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in elinden aldı.

 

Av. Aydın Özcan törende yapmış olduğu konuşmada; Batı Trakya’dan İzmir’e okumak için geldiğini belirterek, İzmir Barosu’na İzmir duruşunu getirdiklerini söyledi. Av. Aydın Özcan konuşmasında şunları dile getirdi: “Biz Mustafa Kemal’in hemşerileri olarak, gerçek Atatürkçüler olarak, İzmir Barosu’na İzmir duruşunu getirdik. Atatürkçü, cumhuriyetçi, hukukun üstünlüğünden yana, yargı bağımsızlığında yana, temel hak ve özgürlüklerden yana, basın özgürlüğünden yana, iletişim ve ifade özgürlüğünden yana tarafız dedik ve bunu her türlü baskıya rağmen hiç taviz vermeksizin dik duruş sergileyerek devam ettiriyoruz. İzmir Barosu’nu bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, sendikalarla tekrar kucaklaştırdık. İşte İzmir duruşu budur. Bunu İzmir Barosu olarak çok kararlı bir şekilde hayata geçirdik. Her ne kadar avukat olmasanız da sizlerin de bizlere vermiş olduğunuz manevi desteklerle yolumuza devam ediyoruz. Bu vesileyle bu ödülü veren çok değerli büyüklerime ve çok değerli haziruna teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”

 

Av. Aydın Özcan’a verilen ödülde “yeryüzünde emperyalizme karşı ilk Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren Türkiye’nin Cumhuriyet yönetimi ile birlikte çağdaş kazanımlara ulaşmasında katkısı bulunan kişi ve kuruluşlar arasında 20 yıldır düzenlediğimiz seçmelerde 2016 yılının ‘Cumhuriyet’e Kanat Gerenler Onur Ödülü’nü’ yaptığı çalışmalar ve verdiği mücadele sonucunda İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan’a verilmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir” denildi.