HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Dünya Hayvanları Koruma Günü Basın Açıklaması

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Bugün 4 Ekim; Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında ilan edildiği üzere Hayvanları Koruma Günü. Bir süredir ülkemizde de etkinlikler yapılan bu özel gün ve devamını takip eden hafta, amacının dışına çıkmış, içi boş ve gerçeklerden uzak bir kutlamaya dönüşmüştür.

14:06 . 04 Ekim 2016

BASIN VE KAMUOYUNA

 

Sevgili Basın Mensupları ve çok değerli Hayvan severler,

 

Bugün 4 Ekim; Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında ilan edildiği üzere Hayvanları Koruma Günü. Bir süredir ülkemizde de etkinlikler yapılan bu özel gün ve devamını takip eden hafta, amacının dışına çıkmış, içi boş ve gerçeklerden uzak bir kutlamaya dönüşmüştür. Esasen yapılması gereken kutlama değil yapılagelen zulme karşı kınamadır; bugün hala sergilenmek üzere vatanlarından, doğalarından ve ailelerinden koparılan yavru/genç hayvanlar bizlerin göz zevkine sunulmak üzere kafeslerine mahkumdurlar.

 

Bunun yanı sıra birlikte yaşadığımız sokakta barınmaya zorlanan kedi ve köpeklerin KEYİF İÇİN vurulmasına, bıçaklanılmasına MEVZUAT VE YAPTIRIM eksikliği nedeniyle sadece seyirci olabiliyoruz. Eğitim seviyesi ne olursa olsun, vicdansızlığın diz boyu olduğu ülkemizde, hayvan öldürmek sokağa çöp atakla eş değerde tutuluyor. TÜM GÜCÜ ELİNDE BULUNDURMASINA RAĞMEN TBMM Hayvan Hakları’nda iyileştirme yapmak yerine, dili olmayanların sessiz çığlığına sırtını dönmeyi tercih ediyor.

 

Türkiye Baroları ve Barolar Birliği yanı sıra Sivil toplum kuruluşları ile el ele vererek mücadeleye devam ediyoruz. Ancak kamuoyunun vicdanına seslenme zorunluluğumuz mevcuttur; hayvanlar üzerinde deney yapan markaları tercih edilmemesi, sirk ve hayvanat bahçelerine gidilmemesi, sokakta yaşayan canlılara zarar verilmemesi ve zarar verenlere tepki gösterilmesi yapılabilecek en kolay ve en etkili davranışlardandır. İyi olmak yetmez, iyinin konuşması gerekir. Duyarlı vatandaşların varlık göstermesi, tepki vermesi gerekir. Bu dünya kötülerin çok olmasından değil; iyilerin sessizliğinden ötürü, insan dahil her türden canlı için cehenneme dönmektedir.

 

Dünyanın sahibi değil bir parçasıyız ve içinde bir bütün olarak yaşadığımız ekosisteme ve dünyaya saygı duyup onu korumalıyız.

 

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak, dünyamızın çok büyük bir parçasını oluşturan hayvanları tür ayrımı yapmaksızın korumak, gerek yasal zeminde gerekse de sahaya inerek onlar için çalışmak bizim gayemiz ve insanlık görevimizdir. Görevimizi yaparken de diğer Barolar, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hayvan severlerin desteğinin bizlerle olduğunu bilmekten gururluyuz, mutluyuz.

 

Dileriz bir gün tüm kafesler boşalsın.

 

Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.