HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Müdahale Talebimiz Kabul Edildi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Avukatlık mesleğini icra ederken maruz kaldıkları sözlü/fiili saldırı nedeni ile, meslektaşlarımızın şikayeti üzerine İzmir 43. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış olup, 05.05.2016 tarihinde yapılan ilk duruşmada, mağdur baro üyesi meslektaşlarımız yanında müdahil olarak davaya katılma talebimiz mahkemece kabul edilmiştir.

19:10 . 05 Mayıs 2016

İZMİR BAROSU’NUN MÜDAHALE TALEBİ KABUL EDİLDİ

 

İzmir Barosu’na kayıtlı iki meslektaşımızın 21 Ağustos 2015 günü avukatlık görevlerini yaptıkları sırada, İzmir Adliyesi içerisinde bir mahkemenin duruşma salonunda, fiziksel güç kullanılarak görevlerini yapmaları engellenmişti.

 

Avukatlık mesleğini icra ederken maruz kaldıkları sözlü / fiili saldırı nedeni ile meslektaşlarımızın şikayeti üzerine İzmir 43. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İlk duruşması 05.05.2016 tarihinde gerçekleşen davaya, İzmir Barosu da suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle müdahale talebinde bulundu. Duruşmaya mağdur meslektaşlarımızın yanı sıra İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da katıldı.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan duruşma sırasında söz alarak, “Meslektaşlarımız savunma görevini ifa ederken bu suç işlenmiştir. Savunma görevi kutsaldır ve yargının kurucu unsurlarındandır. Avukatlar her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasının sağlanması için çalışmaktadırlar.  Vatandaşların haklarını her mecrada savunmakla görevli olan meslektaşlarımızın üstelik de adliye binası içerisinde bir mahkemenin kaleminde uğramış oldukları bu müdahale kabul edilemez. Avukatlık Yasası 76. maddesi baroları, avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak konusunda görev yapan, avukatların ortak gereksinimlerini karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten bir kuruluş olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle Baromuzun da suçtan zarar gördüğü dikkate alınarak müdahilliğimize karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

Yapılan ilk duruşma sonunda mahkeme suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak İzmir Barosu’nun mağdur meslektaşlarımızın yanında müdahillik talebini kabul etti.