HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu Tiyatro Festivali Sona Erdi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Barolararası Tiyatro Festivali, İzmir Barosu Tiyatro Topluluğu’nun sergilediği Rosenbergler isimli oyunla sona erdi. İzmir Barosu evsahipliğinde düzenlenen festivale beş barodan yedi tiyatro topluluğu katıldı.

14:09 . 28 Haziran 2018

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Barolararası Tiyatro Festivali, İzmir Barosu Tiyatro Topluluğu’nun sergilediği Rosenbergler isimli oyunla sona erdi. İzmir Barosu evsahipliğinde düzenlenen festivale beş barodan yedi tiyatro topluluğu katıldı.

 

Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkan Vekili Av. Mustafa Çetin, Barolararası Tiyatro Festivali’nin İzmir’de gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “baroları İzmir’de ağırlamaktan ve böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Sivil toplum örgütlerinin ve baroların bugüne kadar hep gelecek nesillere canlılarıyla, doğasıyla yaşanabilir bir dünya bırakalım düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade eden Av. Mustafa Çetin, “aynı zamanda onları hoşgörü ve sevgi aşılayarak bu dünyaya sahip çıkacak iyi birer insan olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda sanatsal faaliyetler de çok önemli” dedi.

 

Festival Koordinatörü ve İzmir Barosu Kültür Sanat Komisyonu Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Ertem Durlu ise ülkemizde yaşanan gelişmeler karşısında dogmatik düşünce yapısını toplumda azaltarak şüpheci düşünceyi geliştirmek, bireyler arası ilişkilerde karşılıklı anlayışı arttırmak, birbirimize daha da yaklaşmak için sanatın hayati önem taşıdığını ifade ederek “bu nedenle baroların, insanı insana insanla ve insanca anlatma sanatı olan tiyatroya her geçen gün daha fazla önem vermesi oldukça sevindirici” dedi. “Bu bakımdan ilk kez Antalya Barosu Tiyatro Festivali’nde aralarına katıldığımız dostlarımıza, bu yıl ev sahipliği yapmak bize onur ve mutluluk veriyor” diyen Av. Nilay Ertem Durlu, baroların gerek mesleki alanda gerek sanat alanında birarada yaptığı çalışmaların artarak devam etmesini ve yapılan çalışmaların ülkemize de yararlı olmasını diledi.

 

21-27 Haziran 2018 günleri arasında gerçekleşen festivalde; Ankara Barosu Oyun Atölyesi Gulyabani, Ankara Barosu Tiyatro Topluluğu Lüküs Hayat, Antalya Barosu Tiyatro Topluluğu İntihar Dükkanı, Antalya Barosu Yırtık Cübbe Tiyatro Topluluğu Aziz Tartuffe, Bursa Barosu Tiyatro Advocato Babalar ve Oğullar, İstanbul Barosu Tiyatro Topluluğu’nun Otogargara ve İzmir Barosu Tiyatro Topluluğu Rosenbergler adlı oyunları Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde ücretsiz olarak sergilendi.

 

Festivalde sergilenen tüm oyunları aşağıda izleyebilirsiniz.