HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

CHP İzmir İl Başkanlığı’ndan İzmir Barosu’na Ziyaret

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İl Yönetim Kurulu üyeleri hedef haline getirilen Barolara destek vermek için, İzmir Barosu'nu ziyaret etti.

10:02 . 15 Şubat 2018

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İl Yönetim Kurulu üyeleri hedef haline getirilen Barolara destek vermek için, İzmir Barosunu ziyaret etti.

 

Sözlerine, yeni seçilen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve Yönetimini tebrik ederek başlayan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Baromuzun kuruluşunda ve ruhunda Kuvayi Milliye ruhu vardır. Kurucularımız Kuvayi Milliyecilerdir" diyerek şunları söyledi:

 

“Baroların isimlerinin başından Türk ifadesinin çıkarılması ve bu yönde yapılan açıklamalarla başlatılan söylemlerin hiç birini hak etmiyoruz.  Sadece demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savunan barolarımızın güçlü kurumlar olması, Türkiye'nin de daha güçlü olması anlamına gelir. Duruşumuz çok net. Cumhuriyet değerlerini ve Atatürk ilkelerini sonuna kadar savunan bir baro olarak, her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Baro olarak bizim gibi düşünsün veya düşünmesin her kurumla görüşüyoruz. İzmir'deki  STK'larla çok iyi diyaloglarımız var. Barolar sadece bir meslek örgütü değildir. Bulunduğumuz kentlerde ve ülkemizde anayasal düzen, hukukun üstünlüğü ve toplumsal barış için çok önemli sorumluklar üstlenmekteyiz. Bu sorumlulukla, temsil ettiğimiz ve savunduğumuz değerler için mücadeleye yılmadan devam edeceğiz."

 

Ziyarette konuşan CHP İl Başkanı Deniz Yücel ise,  Baroların duruşunun belli olduğunu ifade ederken,  "Barolar hiçbir siyasi partinin veya siyasi görüşün arka bahçesi olmamış, her zaman hukukun üstünlüğünü, adaleti ve demokrasiyi savunmuşlardır. İktidarın rahatsızlığı da buradan kaynaklanıyor" dedi. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye Barolar Birliği’nin ve İzmir Baromuzun bir duruşu var. Bu duruş hukukun üstünlüğünden ve demokrasiden taviz vermeyen bir duruş. Barolarımız bugüne kadar hiçbir siyasi partinin veya siyasi görüşün arka bahçesi, yandaşı olmamıştır. Bugün Sayın Erdoğan'ın ve iktidarın Türk ve Millilik ifadeleri üzerinden barolarımıza karşı yönelttiği ithamların altında, barolarımızın hukuksuzluklara, Türkiye'deki demokrasi dışı uygulamalara karşı mücadele vermesi, bunlara göz yummaması yatmaktadır. Bu nedenle mevcut iktidar, her zaman hukukun üstünlüğünü, adaleti ve demokrasiyi savunan baroları itibarsızlaştırılmaya çalışmaktadır. Barolarımızın böylesine düşmanca bir tutumla linç edilmesine, elbette ki müsaade etmeyeceğiz.”