HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu, Strasbourg Barosu’nu Ziyaret Etti

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Av. Aydın Özcan Başkanlığındaki İzmir Barosu Heyeti, Strasbourg temasları kapsamında Strasbourg Barosu’nu ziyaret ettiler.

10:10 . 22 Ocak 2018

Av. Aydın Özcan Başkanlığındaki İzmir Barosu Heyeti, Strasbourg temasları kapsamında Strasbourg Barosu’nu ziyaret ettiler.

 

Avrupa Parlamentosu ziyareti sonrasında İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Baro Genel Sekreteri Av. İlke Erol, Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Seyide Uludağ, İzmir Barosu üyesi meslektaşlarımız Av. Sercan Altunordu, Av. Ali Solak ve Av. Tacettin Çolak’tan oluşan altı kişilik bir grup Strasbourg Barosu’nu ziyaret etti.

 

Burada Strasbourg Barosu Başkanı Christophe Darbois ve yönetim kurulu üyeleri ile Strasbourg Barosu’nun önceki dönem Yönetim Kurulu üyelerinden ve şu an Disiplin Kurulu üyeliği görevini sürdüren Türk kökenli avukat Gülcan Doyduk tarafından ağırlanan heyet, İzmir Barosu’nu tanıtarak, baronun özellikle kadın hakları, çocuk hakları, göç ve iltica alanlarında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

 

Ziyaret sırasında her iki heyet tarafından avukatların mesleklerini yaparken yaşadıkları sorunlardan bahsedildi. “Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, demokrasi, temel hak ve özgürlükler vazgeçilmezimizdir” diyen Av. Aydın Özcan barolar arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi gerekliliğini vurguladı. Son dönemde İzmir Barosu’nun Balkanlarda bulunan barolarla yakın bir ilişki içerisine girdiğini ifade eden Av. Aydın Özcan, baroların kendi aralarında geliştirdikleri uluslararası işbirlikleri ile özellikle son yılların kanayan yaralarından biri olan ve siyasi iktidarların her türlü insani ve hukuki kaygıdan uzak tamamen politik olarak yaklaştıkları göç ve iltica sorununa insan hakları bağlamında yaklaşılması için kamuoyu yaratılabileceğini söyledi.

 

İzmir Barosu heyeti Strasbourg temasları sırasında Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni de ziyaret edecek.